Słońce coraz śmielej góruje nad horyzontem. Ciepły wiatr muska zaczerwienione policzki. W powietrzu unosi się subtelny zapach bzów. To znak, że maj rozgościł się nie tylko w kalendarzu, ale i w zieleni dzikich łąk i bieli rozkwitłych kasztanowców.
Ten miesięc jest niezwykły z wielu względów, a tym najważniejszym dla mnie jest fakt, że cztery lata temu, w pewien ciepły wieczów, na świat przyszło dwoje wyjątkowych dla mnie ludzi. Od tego czasu majówka stała się dla nas nie tylko okazją do spotkań z najbliższymi, ale też piękną celebracją dziecięcych urodzin.
Jednym z elementem, który wykorzystujemy z radością podczas tego czasu jest urodzinowy spacer. To montesoriański sposób na świętowanie tego wyjątkowego dnia.
Jak przygotować urodzinowy spacer Montessori:
Na podłodze ustawiamy matę, symbolizującą Słońce. Można wyciąć ją z papieru, albo filcu. Na niej stawiamy świeczkę. Wokół Słońca ustawiamy karteczki z nazwami miesięcy w kolejności ich występowania. Można obok każego z nich ustawić miseczkę, do której Solenizant będzie wrzucał po zielonym koraliku przy każdym okrążeniu. Zielony kolor symbolizuje jedność w pedagogice Montessori. Jeśli dziecko ma trzecie urodziny, w każdej miseczce znajdą się po trzy koraliki.
Zaczynając od miesiąca swojego urodzenia, dziecko okrąża świeczkę, trzymając w rękach globus. Ta czynność prezentuje ruch Ziemi wokół Słońca. Jedno okrążenie symbolizuje rok z życia solenizanta.
Po każdym z okrążeń zatrzymujemy się, żeby opowiedzieć dziecku o tym, co ważnego wydarzyło się w tym czasie w jego życiu. Możemy obejrzeć zdjęcia, zabawki, ubranka, czy inne pamiatki, które mamy.
Korzyści:
- zrozumienie koncepcji czasu
- uświadomienie zmian zachodzących w życiu człowiek
- poznanie zależności między upływającym czasem a ruchem obiegowym Ziemi
- utrwalenie nazw miesięcy w kolejności ich występowania
Ta tradycja rozgościła się w naszym domu na dobre, mam nadzieję, że spodoba się i Wam.
Ściskam,
Dorota