W ostatnim poście pisałam Wam o tym, w jaki sposób tworzyć samodzielnie pomoce w duchu Montessori.
Dziś chciałam pokazać Wam kilka pomysłów na wykorzystanie klocków magnetycznych w codziennej edukacji.
Nie są one materialem Montessori, jednak przy odrobinie kreatywności mogą stać się świetnym urozmaiceniem codziennej pracy własnej.
- Siatki brył.
Tworzenie siatek to świetne rozwinięcie pracy z Niebieskimi Bryłami (pomoc Montessori).
Klocki magnetyczne nadają się do tego celu fantastycznie. Możemy stworzyć z nich graniastosłupy o podstawie trókąta, czy kwadratu, ostrosłupy, oraz sześcian. Dziecko z łatwością może zmieniać ułożenie figur, odkrywając różne konfiguracje siatek.
- Sortowanie według koloru
Klocki i kilka kolorowych elementów wystarczy do stworzenia sorteru kolorów. My użyliśmy bukowych korali, ale sprawdzą się również pompony, klocki w jednym kształcie (np. lego), czy zabarwiona kukurydza.
Jeśli dodamy do sorteru szczypce, albo łyżeczkę zadbamy dodatkowo o rozwój małej motoryki.
- Liczydło
W podobny sposób możemy wykonać liczydło. Wystarczy, że z jednokolorowych kwadratów ułożymy sorter, a na spodzie umieścimy klocki w różnych kolorach. Teraz wystarczy zapisać na froncie cyfry i przygotować elementy w odpowiedniej ilości. Jeśli np. na spodzie przegródki z cyfrą jeden ujmieściliśmy czerwony kolor, wkładamy do pojemnika jeden czerwony koralik itd. Dzięki temu dziecko może przeliczać elementy i na końcu sprawdzić, czy wykonało zadanie poprawnie. Jeśli popełniło błąd, po sprawdzeniu to zauważy (np. w przegródce z zielonym klockiem na spodzie będą się znajdować fioletowe korale).
Dla dzieci, ktore lepiej radzą sobie z przeliczaniem, możemy zastosować jednokolorowe przegródki i korale o tej samej barwie. Kontrolą błędu stanie się wtedy liczba korali (do sorteru 0-5 dajemy 15 korali, do 0-9 45 itd.)
- Dopasowanie pierwszych liter
Do tej aktywności poza klockami potrzebne będą naklejki( nasze pochodzą z Action) i zmywalny marker. Naklejki umieszczamy na klockach, a markerem piszemy, pasujące do nich, pierwsze litery. Na odwrocie umieszcamy kontrolę błędu w postaci symboli ( np. na elemencie z lwem i literze "l" rysujemy kółko), dzięki temu dziecko będzie mogło sprawdzić poprawność swojej pracy.
- Tworzenie słów
W podobny sposób możemy tworzyć słowa. Takie rozwiązanie może być urozmaiceniem pracy z ruchomym alfabetem.
Na początek wybierzmy proste, krótkie wyrazy bez dwuznaków i trudności ortograficznych tj. mop. kot, czy lis. Ważne, żeby były one fonetyczne, czyli zapisywane w taki sam sposób, jak ich brzmienie (np. lew, czy jeż nie będą dobrym pomysłem w pierwszym etapie). Warto również zapisywać spółgłoski na niebieskich klockach, a samogłoski na czerwonych, co ułatwi maluchowi rozróżnianie ich w przyszłości.
Post powstał przy współpracy z babeeplanet.pl, wyłącznym dystrybutorem klocków magnetycznych MAGNA-TILES w Polsce. Razem z Babee Planet przygotowaliśmy dla Was kod rabatowy. Po wpisaniu: wduchumontessori wartość Waszego koszyka zmniejszy się o 15%. Kod jest ważny do 15 października.
Mam nadzieję, że aktywności z wykorzystaniem magnetycznych klocków przypadły Wam do gustu.
Ściskam,
Dorota